Trendy w personal brandingu

personal branding

Każdego roku znakomici eksperci od personal brandingu rodem zza oceanu publikują raporty i opracowania na temat tej dynamicznie rozwijającej się branży. Znawcy tematu badają także, jakie zmiany w najbliższym czasie będą miały wpływ na naszą karierę i ścieżkę rozwoju zawodowego.
Jednym z najbardziej uznanych ekspertów od personal brandingu jest William Arruda. Dla magazynu Forbes przygotował on zestawienie najciekawszych trendów na 2017 rok. Oto siedem, które wybrałam.

Więcej zdjęć, mniej tekstu

Co raz łatwiej przychodzi nam dzielenie się zdjęciami i wideo. Każdy obraz (czy to zdjęcie czy film) możemy dodać do naszych profili w mediach społecznościowych, na blogu czy w serwisach dla profesjonalistów jak LinkedIn. Przekazanie ważnej informacji wraz z ilustracją wzmocni przekaz i uczyni go skuteczniejszym.

Uaktualnij swoje zdjęcia

Ludzie lubią oglądać innych. Nie zawsze chodzi o to by zdjęcie było profesjonalne, ale by oddawało sytuację lub okoliczności w których się znajdujemy. Dopasowane do kontekstu, budzące pozytywne emocje i dobre skojarzenia. Jesteśmy oceniani, czy tego chcemy czy nie na podstawie tego jak wyglądamy i jak się prezentujemy. Warto skrupulatnie wybierać zdjęcia i pokazywać siebie takimi jakim chcemy by inni nas widzieli. Wybierzmy te zdjęcia, które lubimy, na których się dobrze czujemy, pamiętając, że na ich podstawie ludzie będą nas oceniać.

Używaj wideo do komunikacji online

Dlaczego mamy rozmawiać przez telefon, skoro możemy widzieć swojego rozmówcę? Wybierzmy rozmowę przez Skype lub przez Face Time, Hangout czy wideo konferencję na Zoom by widzieć drugą osobę. Dzięki temu nasza rozmowa stanie się bardziej osobista.

Zarządzaj swoją karierą

To trend, który został zauważony w USA w 2002 jako pokłosie transformacji z korporacji do samozatrudnienia. Oznacza on, że rozwój kariery, naszej ścieżki zawodowej, rozwój nowych umiejętności bierzemy w swoje ręce a nie pozostawiamy ich na łasce korporacyjnych mechanizmów i planów pracodawcy. Możemy sami się rozwijać, korzystając z dobrych kursów online, sprawdzonych trenerów czy coachów.

Pożegnaj się z biurem

Biuro przestało już być centrum biznesu. Korzyści z posiadania wirtualnych pracowników są zbyt wielkie aby to zignorować - nawet jeśli dotyczy to bardzo tradycyjnych firm. Ogromne oszczędności w infrastrukturze łączą się z umiejętnością wynagradzania najlepszych ludzi w pracy, niezależnie od tego, czy mieszkają w tym samym mieście czy poza nim.
Coraz więcej osób oczekuje pracy zdalnej, zamiast codziennego chodzenia do biura. Możliwe – jak twierdzi William Maruda - że wykraczamy poza punkt końcowy - gdzie zdalna praca jest postrzegana jako standardowy sposób pracy, a nie okazjonalne rozwązanie.
Udowodnij swoją skuteczność online

Tak, być może jesteśmy w LinkedIn, ale czy nasz profil jest skuteczny? Czy zawiera on nasze mocne strony i sprawia, że ludzie chcą się z nami kontaktować. Zadbajmy o osobiste relacje, dokładnie tak jak w kawiarni, gdy rozmawiamy z przyjaciółmi. Jeśli lubimy pisać, możemy też założyć konto w kategorii Medium i udostępniać tam swoje artykuły.

Bądź autentyczny

Z marką jest jak z towarem - by znalazł się nań kupiec musimy znaleźć naszą przewagę konkurencyjną i nią się posłużyć. Jeśli kochamy lata 50te, lubimy ten styl, to możemy na przykład wykorzystywać te elementy w swoim ubiorze. Bądźmy spójni. Bądźmy autentyczni.

 

Napisz do mnie

Jak mogę Ci pomóc? Co możemy razem zrobić? Czekam na list od Ciebie

all right reserved Katarzyna Domańska 2017
Polityka prywatności    Polityka transparentności