Sekret trwałego szczęścia

filozofia

Projekt szczęście. Czy szczęście można zaprojektować, namalować, zaplanować? Czym jest szczęście, kim jest szczęśliwy człowiek? Według mnie szczęście to stan, który towarzyszy nam przy różnych przeżyciach. Gdy jesteśmy na górskim szlaku czy leśnej polanie, gdy bawimy się beztrosko jak dzieci, gdy osiągamy zamierzony cel, gdy udaje nam się spełnić jedno z naszych marzeń. Ale szczęście to nie tylko coś co osiągamy i co czujemy. Szczęście to przede wszystkim przeżywanie faktu samego istnienia – własnego ja, osobistego człowieczeństwa. To tak zwane szczęście trwałe – niezależne od zbiegu okoliczności, czy czynników zewnętrznych. Poczucie szczęścia znajdujemy w tym, że jesteśmy częścią świata, że istniejemy. Istnienie jest wartością nadrzędną, niezależną od upływającego czasu, okoliczności, życiowych zakrętów i meandrów historii. Szczęścia doświadczyć możemy budząc się każdego dnia, z wdzięcznością i uśmiechem na ustach - żyjemy, jesteśmy częścią świata, życie jest wciąż w nas.

Drugi poziom szczęścia (poza faktem istnienia) polega na umiejętności reagowania na to co nas spotyka, czego doświadczamy na co dzień. Chodzi bowiem o to by cel do którego zmierzamy nie przesłaniał nam poczucia szczęścia z drogi, która kieruje nas do tego celu. Droga jest częścią życia, a skoro życie jest szczęściem, droga też nim jest.

Zapraszam do Projektu Szczęście. Prowadzi go Iwona Majewska - Opiełka, psycholog, mentor, doradca ludzi biznesu, autorka 17 książek, założycielka Akademii Skutecznego Działania i nade wszystko osoba spełniona i szczęśliwa. Będziemy spotykać się regularnie na Facebooku by uczyć się szczęścia po drodze do niego. Strona spotkań jest TU.

Napisz do mnie

Jak mogę Ci pomóc? Co możemy razem zrobić? Czekam na list od Ciebie

all right reserved Katarzyna Domańska 2017
Polityka prywatności    Polityka transparentności