Działalność na rzecz dzieci wzmacnia siłę marki osobistej

personal branding

Magda Gessler prowadzi kilka restauracji i kawiarni, jest jedną z najbardziej znanych restauratorek w Polsce oraz gwiazdą programów „Kuchenne rewolucje” i „MasterChef” w telewizji TVN. Jednak mało kto wie, że popularna kreatorka gustu i smaku była… dzieckiem niejadkiem. Magda Gessler wspomina, że jedyną potrawą, którą lubiła, był kogel-mogel, a w poszukiwaniu nowych smaków pomagał jej ukochany dziadek. Restauratorka przekonuje, że nie ma lepszego sposobu, by okazać sobie miłość, niż właśnie wspólne gotowanie i jedzenie. A gotować uczymy się w domu od najmłodszych lat. Dlatego postanowiła napisać książkę dla rodziców i dzieci, w której namawia do wspólnego rodzinnego gotowania.

Autorka tłumaczy, że warto pozwolić dzieciom wejść do kuchni, by mogły odkrywać nowe smaki, uczyć się dodawania przypraw oraz poznawać świeże, lokalne i sezonowe produkty. Zapoznawanie dziecka z wartościowymi składnikami pomoże uchronić je przed światem przetworzonych produktów, sztucznych barwników i spreparowanych dań, które przynoszą organizmowi więcej szkody, niż pożytku. Magda Gessler radzi, że ważne jest, żeby gotowanie kojarzyło się dzieciom z przyjemnością, a nie z mozolnym obowiązkiem – wtedy będą chciały wracać do kuchni jak najczęściej. Dodatkowo dzieciaki w kuchni uczą się planowania i podejmowania decyzji, rozwijają swoją wyobraźnię i koncentrację, oraz mogą zrozumieć, że czasami nie wszystko od razu się udaje – zarówno w gotowaniu, jak i w życiu. Jednak podstawowym i najważniejszym przesłaniem książki jest przekonanie, że wspólne gotowanie i jedzenie stanowi największy akt miłości.

W książce Magda i dzieciaki nie brakuje wskazówek i anegdot, ale przede wszystkim także przepisów. Magda Gessler prezentuje 70 pomysłów na proste i ulubione dania, których przygotowanie będzie stanowić wspaniałą rodzinną przygodę. Autorka podkreśla, że zaproponowane przez nią przepisy można traktować jako inspirację oraz komponować potrawy kierując się własnym smakiem, intuicją, wyobraźnią. Pieczona zupa pomidorowa, rosół z makaronem, pierogi z soczewicą i pomidorami, ćwikła – to tylko kilka propozycji na tradycyjny, domowy obiad. Magda Gessler zapoznaje dzieciaki także z bardziej egzotycznymi smakami, takimi jak fettucine z cielęciną pachnące truflami czy krewetkowe szaszłyki. Wiele miejsca autorka poświęciła temu, co dzieciaki lubią najbardziej – czyli słodkościom. Warto spróbować sernika, kruchych ciasteczek z konfiturą, jabłek zapiekanych w kremie, tortu figowego czy piernika z czekoladową polewą. Wszystkie przepisy opatrzone są listą składników, opisem przygotowania krok po kroku oraz apetycznymi zdjęciami prezentującymi efekt końcowy.

Książka ma jeszcze dwa dodatkowe atuty. Pierwszym z nich jest to, że została ona zilustrowana fotografiami z sesji zdjęciowej, prezentującej Magdę Gessler gotującą z dzieciakami w wieku od 5 do 10 lat. Kolorowe i wesołe zdjęcia z pewnością zachęcą małych i dużych czytelników do wspólnego gotowania. Natomiast drugim atutem jest to, że kupując książkę, działamy charytatywnie. Zysk ze sprzedaży książki zostanie przekazany na rzecz Fundacji Przyjaciółka i trafi do rodzinnych domów dziecka, gdzie pokrzywdzone przez los maluchy na nowo uczą się wierzyć w miłość, którą dają rodzice. Nawet, jeśli to tylko zastępcza mama i zastępczy tata.

/Fot. Epoka/

Napisz do mnie

Jak mogę Ci pomóc? Co możemy razem zrobić? Czekam na list od Ciebie

all right reserved Katarzyna Domańska 2017
Polityka prywatności    Polityka transparentności